FRANCIE
zápisky ze života ve Francii a z cest po této zemi (2011–2020)
Ve Francii jsem dohromady strávila necelé tři roky svého života. Z toho nejvíc času při pracovní stáži v Bordeaux a ve fotografickém ateliéru na jihu Francie v Port-Grimaud. Tomu všemu předcházela studijní stáž v Clermont-Ferrand u Lyonu. Za sezonní prací jsem do Francie jezdila taky do oblasti řeky Loiry na sběr jablek a do oblasti Beaujolais a Burgundska na nezapomenutelná vinobraní. 
Mimo pracovní cesty jsem Francii ale taky zvědavě projela křížem krážem, a to skoro vždycky spolujízdou, ať už jako spolucestující, nebo svým autem jako řidič se spolujezdci. Ve Francii je tenhle typ přesunu z místa na místo hodně oblíbený a rozšířený. Na cestě jsem se tak vždycky dozvěděla hromadu informací o místě, na které jsem směřovala. 
Asi nejvíc jsem si z těch cest oblíbila oblast kaňonu Grand canyon du Verdon, pobřeží národního parku Calanques, okolí hory Mont Blanc v Alpách a Pyreneje. Už navždycky mi v paměti taky samosebou zůstane Port-Grimaud i Bordeaux, kam se ráda vracím za přáteli.


BORDEAUX
Pro oblast Bordeaux jsem si kdysi začala dávat dokupy mapičku, kterou jsem sdílela svým návštěvám a kterou využívám doteď, když se na místo vracím. Proto se ji snažím občas aktualizovat, i když začala vznikat už v roce 2013. Skvělou mapu dávali dokupy moji místní kamarádi v rámci USE-IT, ale bohužel už nepokračují. Povedená je taky mapa Le Map Bordeaux.

MOJE TOP 10 v Bordeaux:
⤑ Zrcadlící se vodní plocha Miroir d'eau na nábřeží
⤑ Nedělní bleší trhy ve čtvrti Saint Michel
⤑ Nákupy čerstvých dobrot na tržišti Marché des Capucins a úžasných arabských sladkostí v nedalekém alžírském obchůdku
⤑ Projížďka městským kolem po levém nábřeží Garonny od starého kamenného mostu Pont de pierre až po nový most Pont Chaban Delmas s přejezdem přívozem na pravý břeh
⤑ Víno ve škole vína Maison du vin v centru města (Le Bar à Vin)
⤑ Muzeum vína Cité du vin na nábřeží
⤑ Alternativní filmy v prostorách bývalého kostela Cinéma Utopia
⤑ Koncerty a tančírny na lodi I.BOAT
⤑ Výstavy v bývalé ponorkové základně Base sous-marine
⤑ Interaktivní vědecké expozice v Musée Cap Sciences
​​​​​​​
MOJE TOP 5 v nejbližším okolí Bordeaux:
⤑ Projížďka okolních přilehlých chateaux s ochutnávkou vín
⤑ Středověké vinařské městečko Saint-Émilion
⤑ Nejvyšší duna v Evropě Dune du Pilat
⤑ Koupání v chladivém oceánu
⤑ Čerstvé ústřice ve starém přístavu v zálivu Arcachon